Kolej na lotnisko w Pyrzowicach. Poręba skorzysta

0
1326

PKP Polskie Linie Kolejowe potwierdzają: jest finansowanie na rewitalizację i odbudowę częściowo nieczynnej linii kolejowej 182, łączącej Tarnowskie Góry z Zawierciem. Skutek? Dojazd do lotniska w Pyrzowicach i lepsze możliwości komunikacji w regionie. Także dla porębian!

Zgodnie z decyzją Centrum Unijnych Projektów Transportowych (tzw. CUPT) PKP Polskie Linie Kolejowe na taką inwestycję dostaną ponad 503 miliony złotych dofinansowania. Cały projekt – pod nazwą „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” oszacowano na niemal 742 miliony złotych. Mieszkańcy naszego regionu na taką inwestycję czekają od lat. Wreszcie się ziści.

Lepsze połączenia Poręby z innymi miastami metropolii
Co da nam taka inwestycja? Przede wszystkim możliwość dojazdu koleją do lotniska w Pyrzowicach. Przy okazji jednak odnowiona linia zapewni skomunikowanie m.in. Poręby z innymi miastami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dojazd do Katowic będzie możliwy od strony Tarnowskich Gór i Zawiercia. – Orientacyjny czas przejazdu na lotnisko z Tarnowskich Gór to ok. 17 minut, natomiast z Zawiercia ok. 23 minuty. Z Katowic na lotnisko dojedziemy w godzinę z minutami – podaje inwestor.

Przystanek kolejowy: Poręba
PKP PLK są aktualnie na etapie opracowywanie projektu całej inwestycji, która poza odbudową nieczynnego odcinka linii 182 obejmuje również m.in. budowę nowych przystanków osobowych.
Taki powstanie m.in. w naszym mieście. Budowę pozostałych zaplanowano w Miasteczku Śląskim, Mierzęcicach-Łubne, Zawierciu Kądzielów oraz samych Pyrzowicach – przy lotnisku.
Prace budowlane rozpoczną się za nieco ponad rok i potrwają do 2022.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię