Inwestycje w ramach ZIT z opóźnieniami. Ale nie w Porębie!

0
601
kanalizacja

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła realizację ZIT-ów, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Okazało się, że w wielu miastach w Polsce z ZIT-ami są problemy. Projekty mają opóźnienia w realizacji, co rodzi ryzyko niewykorzystania środków unijnych. Jak mają się ZIT-y w naszym mieście?

Czym są ZIT-y? To Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, które będą realizowane na 24 obszarach w całym kraju. Ich realizację rozpoczęto od powołania Związków ZIT, a te opracowały strategie inwestycji dla swoich terenów. Instytucją zarządzającą jest zarząd województwa. Niedawno realizację ZIT-ów skontrolowała NIK. Okazało się, że w wielu przypadkach inwestycje zaplanowane w ramach ZIT-ów mają spore opóźnienia.

Ministerstwo nie zdołało zapobiec opóźnieniom
„Opóźnienia i błędy w przygotowaniu i realizacji ZIT przyczyniają się do opóźnień w wykorzystaniu funduszy w ramach RPO” – wskazała NIK. Izba podkreśla, że Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju – jako instytucja koordynująca – podjęło działania dla zorganizowania i wdrożenia ZIT w Polsce, nie zdołało jednak zapobiec opóźnieniom we wdrażaniu i realizacji inwestycji. W skrajnym przypadku okres opiniowania przez ministerstwo wyniósł nawet… 234 dni.

Poręba tego problemu nie ma?
Co w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych realizowane będzie w Porębie? – Przede wszystkim projekt gospodarki wodno-ściekowej, czyli kanalizacja naszej gminy – mówią przedstawiciele Urzędu Miasta Poręba. Dodają, że póki co projekt – w przeciwieństwie do wielu innych inwestycji ZIT w naszym województwie – realizowany jest w terminie.
Same opóźnienia – zdaniem NIK – to jednak nie wszystko. Dodatkowych problemem przy inwestycjach w ramach ZIT są także ograniczenia początkowych planów inwestycyjnych. – Zakres prac planowanych do realizacji na oczyszczalni zostanie znacznie ograniczony – przyznają przedstawiciele Urzędu Miasta w Porębie. Co ważne, gmina niestety nie ma na to wpływu.

Ceny materiałów szybują
Z czego wynika zatem ograniczenie zakresu inwestycji? Urzędnicy wyjaśniają, że ceny niektórych materiałów budowlanych w ciągu ostatnich lat wzrosły nawet o 70%, stawka płacy minimalnej wzrasta co roku. – Do przetargów startuje jeden wykonawca, albo żaden a kwota ofertowa znacznie przewyższa zarezerwowaną w budżecie gminy. Są to główne zagrożenia dotyczące ZIT-ów, na które nie mamy wpływu jako gmina – mówi Ryszard Spyra, burmistrz Poręby. Dodaje jednocześnie, że miasto chce inwestować i będzie starało się, mimo problemów na rynku budowlanym, realizować inwestycje zgodnie z terminami.

Więcej informacji: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/192355/ZIT-z-poslizgiem–NIK-ZIT-y-zgodnie-z-przepisami–niestety-z-opoxnieniami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię