Godzisz się na przechowywanie na swojej działce odpadów? Możesz mieć problem

0
125

Wydawałoby się, że sprawa jest dość prosta. Właściciele posesji za opłatą zgadzają się na przechowywanie na swojej działce odpadów. Problem pojawia się, gdy termin takiego magazynowania mija, a firma, która je przywiozła, nagle znika. Burmistrz Poręby wydaje w tej sprawie ostrzeżenie.

To już prawdziwa plaga. Zaczyna się niewinnie. Od płatnego, zwykle krótkotrwałego udostępniania działki i podpisania umowy, która chronić ma właściciela posesji przed kłopotami. Tylko pozornie, bo – jak podkreśla Ryszard Spyra, burmistrz Poręby – w ostatnich latach nasila się zjawisko porzucania odpadów w pomieszczeniach i na posesjach osób prywatnych.

Niebezpiecznych odpadów przybywa
– Umowę z właścicielem terenu podpisuje powołana doraźnie firma, współpracująca nieoficjalnie z nieuczciwym podmiotem, zajmującym się gospodarką odpadami. W krótkim czasie na teren nieświadomego właściciela posesji przywożone bywa kilkaset ton niebezpiecznych odpadów – zaznacza burmistrz Spyra.

Utylizacja odpadów kosztuje niemało
Skutki? Po kilku miesiącach firma, która prowadziła transakcję znika, a miejscowy wójt, burmistrz lub prezydent nakłada na właściciela terenu obowiązek usunięcia odpadów. To wiąże się oczywiście z kosztami ich utylizacji. – W sytuacji, gdy majątek właściciela posesji nie jest wystarczający na pokrycie kosztów przeróbki odpadów, resztę kosztów ponosi gmina – zaznaczają przedstawiciele Urzędu Miasta w Porębie.

Stracić można dorobek życia
W związku ze zmianą przepisów dotyczących ustawy o odpadach (nastąpiło to 5 września 2018 roku) starosta zawierciański, a także burmistrz Poręby ostrzegają właścicieli budynków i posesji przed wyrażaniem zgody na użyczanie terenu w celu magazynowania tam odpadów. Tym bardziej niedopuszczalne jest zakopywanie odpadów. – Należy pamiętać, że przyjmując na swój teren odpady bierzemy na siebie olbrzymi koszt ich utylizacji, o który wzbogaciła się zorganizowana grupa przestępcza. Przez taką niefrasobliwość możemy stracić cały dorobek swojego życia – przestrzega burmistrz Spyra.

Szczegóły dotyczące ostrzeżeń znaleźć można w poniższych pismach:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię