„Darz bór!” Hubertusa świętowali myśliwi z Poręby

0
338

Msza święta, odprawa przed polowaniem, polowanie, a po nim myśliwska biesiada. To prawdziwa tradycja! Nasze koło łowieckie 3 listopada obchodziło święto popularnie zwane Hubertusem.

Według XI-wiecznej legendy, Hubert nawrócił się na chrześcijaństwo zobaczywszy jelenia z krzyżem jaśniejącym pośród poroża. Nic dziwnego zatem, że beatyfikowany po śmierci na świętego, biskup Hubert stał się patronem myśliwych, leśników, strzelców, kuśnierzy i jeźdźców. Jego święto (zwane popularnie Hubertusem) obchodzone jest 3 listopada. Jak co roku, obchodzone jest również przez myśliwych z naszego okręgu.

Uroczysta myśliwska odprawa

Świętowanie rozpoczyna uroczysta msza święta. Tegoroczna odbyła się w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Zawierciu- Marciszowie. Następnie, zgodnie z tradycją, myśliwych uroczyście powitał prezes Koła Krzysztof Mazur, a odprawy dokonał łowczy Koła Marek Dynowski. Przypomniał i omówił zasady bezpiecznego polowania. W tradycyjnym kręgu stanęło 17 myśliwych, ale żaden zwierzak nie ucierpiał. – Nadal bezpiecznie poruszają się w swoich rewirach – podkreślają łowczy.

Mamy nowego łowczego

3 listopada tego roku, odbyło się również myśliwskie ślubowanie. Jak wyglądało? Z szeregu wywołany został młody myśliwy Norbert Pikuła, który uklęknął na lewe kolano. Trzymając broń w ręku, uroczyście wypowiedział tekst ślubowania. „Przystępując do grona polskich myśliwych ślubuję uroczyście: przestrzegać sumiennie praw łowieckich, postępować zgodnie z zasadami etyki łowieckiej, zachowywać tradycje polskiego łowiectwa, chronić przyrodę ojczystą, dbać o dobre imię łowienia i godność polskiego myśliwego”.

Biesiada po polowaniu

Czym byłby Hubertus bez wielkiej myśliwskiej uczty? Tak stało się i tym razem. Po polowaniu biesiadowano, snując myśliwskie opowieści. W biesiadzie uczestniczyli m.in. zaproszeni goście: burmistrz Poręby Ryszard Spyra, kierownik posterunku Policji Piotr Szewczyk, przedstawiciele leśnictwa Rudniki i Włodowice, ks. Piotr Mizera – proboszcz z parafii p.w. św. Józefa Oblubienica NMP w Porębie oraz ks. Henryk Niemiec i ks. Jan Duda.

Życzymy wszystkim myśliwym z okazji ich święta, aby Święty Hubert miał ich w swojej opiece i by Darzył im Bór!

 

                                                                                     

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię