73 rocznica wyzwolenia Poręby

0
202

„Rankiem wkroczyły wojska radzieckie”.
20 stycznia minęła 73 rocznica wyzwolenia Poręby spod okupacji hitlerowskiej. Burmistrz Ryszard Spyra uczcił ten dzień i złożył wieniec przy pomniku poległych żołnierzy.

„Koniec wojny zbliżał się szybko. W nocy 16 stycznia 1945 roku nad obszarem ziemi zawierciańskiej, w tym i Poręby, przeleciały samoloty zwiadowcze. Podobnie było przez następne trzy dni. Rankiem 20 stycznia 1945 roku do Poręby wkroczyli pierwsi żołnierze radzieccy…”

W ten sposób Dzień Wyzwolenia Poręby wspominają świadkowie tamtych wydarzeń. Wspominają strzały na przedpolach miasta i niemiecki opór w okolicy Dziechciarzy i Krzemiendy. „Właśnie w tym czasie zginęło dwóch radzieckich żołnierzy 21 Armii, dowodzonej przez generała pułkownika Dymitra Gusiewa. Zostali zabici przez uciekającego w popłochu wroga” – mówią świadkowie końca wojny.

Poręba co roku oddaje im chwałę. Tak było i teraz. 20 stycznia, w 73. rocznicę wyzwolenia miasta przez Armię Radziecką, burmistrz Poręby Ryszard Spyra złożył wiązankę kwiatów pod Pomnikiem  Poległym Bohaterom w walkach o Wolność Ojczyzny. Poręba pamięta!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię